• Model

Sdílet článek.

Co je to kolagen? Jaké jsou benefity kolagenu?

“Kolagen” je obyčejné slovo, které se pořád pohybuje v tématech věnující se stárnutí. Je snadné věřit, že je to jen další buzzword pro krásu, ale kolagen má důležitou roli ve Vaší fyzické biologii, stejně jako v estetice. Co je kolagen a jaká je jeho role v boji proti stárnutí?

Co to je kolagen?

Tvoří přibližně 33% všech bílkovin v lidském těle —což z něj činí nejhojnější bílkovinu – kolagen přispívá k kostní, kloubní, svalové, šlachové, zubní, vlasové a kožní tkáni. Jejím hlavním úkolem je upevnit buňky a tkáně na podporu tvaru a integrity různých buněčných struktur v těle. Jednoduše řečeno, kolagen působí jako druh pružného lepidla, který udržuje tělo tak vypadalo a fungovalo v tom nejlepším.

modelka-krasna-pani

Kolagen a jeho přínosy pro krásu

Pokud jde o benefity proti stárnutí, kolagen je často spojován se zdravou, hladkou pokožkou. V prostřední vrstvě kůže nebo dermis se nacházejí kolagenové proteiny, které vytvářejí fibroblasty. Tyto fibroblasty podporují růst nových buněk, které nahrazují mrtvé kožní buňky a podporují zdravou obnovu buněk. V základě, vyšší hladiny kolagenu přispívají k omlazujícímu vzhledu, včetně větší pružnosti pokožky, plnosti a plynulosti. Kolagen také přispívá k zdraví vlasů,přičemž vyšší hladiny kolagenu jsou spojeny se silnějšími kosti, zpožděním šednutí a dokonce i potenciálním zvýšením růstu vlasů.

Co způsobuje, že tělo produkuje méně kolagenu?

Věk je určitým faktorem ve snížení hladin kolagenu. Časem se produkce kolagenu přirozeně zpomaluje: od 20 let naše tělo produkuje zhruba o 1% méně kolagenu v kůži za rok. Existují však také běžné faktory životního stylu, které mohou v průběhu času negativně ovlivnit hladiny kolagenu.

  • Kouření – chemikálie, které se nacházejí v tabákovém kouři, poškozují kolagen a elastin v kůži, přičemž snižují množství kyslíku dodávaného do kožních buněk, což zpomaluje tok buněk.
  • Vysoká hladina cukru v krvi – dieta s vysokým obsahem cukru způsobuje, že cukr v krvi se spojuje s více bílkovinami a vytváří AGE, což jsou molekuly známé tím, že zničí kolagenové proteiny.
  • Dieta s nízkým obsahem vitamínu C – tělo potřebuje vitamin C, aby přirozeně produkoval kolagen, takže strava, která nemá dostatečné zdroje vitamínu C, vede k degradaci kolagenu.
  • Dlouhodobé vystavení znečištění – znečištění životního prostředí může vytvořit volné radikály, které ovlivňují pokožku tím, že škodí oxidací bílkovin a vyčerpává kolagen.
  • Expozice na slunci — Sluneční paprsky poškozují kolagen v hluboké vrstvě, což má za následek vrásky, ztrátu pružnosti a pigmentové skvrny.

Jak zvýšit produkci kolagenu

Zatímco kolagenové prášky a doplňky jsou často vidět na sociálních médiích, jejich účinnost se stále ještě zkoumá. Otázkou je, zda tyto doplňky opravdu pracují na podpoře produkce kolagenu v těle, protože kolagen nevstupuje do těla tak, že by zůstal v těle celý protein. V podstatě, když se spotřebujete nějaký doplňkový přípravek z kolagenu nebo zdroj stravy (jako je kostní vývar), tělo rozbíjí tento kolagen do základních stavebních kamenů: aminokyseliny. Tělo pak používá tyto aminokyseliny tam, kde jsou potřebné k udržení optimálního zdraví. Pokud tělo postrádá kolagen, může rozmnožovat kolagen z rozbitých aminokyselin – ale to jen v případě, že potřebuje kolagen. Pokud je kolagen dostatečný, budou tyto aminokyseliny použity i jinde v těle. To znamená, že účinnost těchto doplňků při zvyšování hladin kolagenu zůstává nezodpovězena.

Pokud jde o anti-stárnutí kolagenové krémy, významně nezvýší hladiny kolagenu v kůži. Kolagenové proteiny jsou příliš velké, aby se absorbovaly hluboko do dermis kůže, kde je potřeba kolagen, aby se udržovala strukturální celistvost kůže. Mohou však být absorbovány kůží, která je stále hojivá. Z tohoto důvodu mohou kolagenové krémy být účinnější, když je následuje léčba, která vytvářejí mikrodermální rány v kůži. Ve většině ostatních případů jsou však produkty péče o pleť obsahující peptidy mnohem účinnější při pronikání do střední vrstvy kůže a zahajují cílenou produkci kolagenu v kůži.

Rovněž, anti-stárnutí multipolární radiofrekvenční léčby může nabídnout účinný prostředek na podporu přirozené produkce kolagenu pokožky. Díky technologii, která je bezpečná pro všechny pleťové tóny, používají tyto neoperační léčby rádiovou frekvenci k tomu, aby dodávala cílenou energii hluboko pod povrch pokožky, čímž vytváří teplo v kůži pokožky. Tento tepelný kop začne produkční cyklus přirozeného kolagenu pokožky, zvyšuje celkovou hladinu kolagenu pro pevnější, hladší pokožku a celkově mladší vzhled.

Sdílet článek.

2019-06-27T12:28:21+00:00
shares