Sdílet článek.

Co způsobuje pigmentové skvrny a jak se je zbavit?

Tmavé skvrny, stařecké skvrny, sluneční skvrny, játrové skvrny, pihy, hyperpigmentační náplasti – názvy kožních skvrn jsou zdánlivě nekonečné a bohužel seznam příčin za těmito otravnými záplaty je stejně dlouhý a pestrý. Co způsobuje, že pigmentové skvrny jedné osoby nemají nic společného s tím, proč je má jiný člověk. Existují však některé častější příčiny, které je třeba dbát na prevenci a snižování.

Slunečné dny

Pigmentové skvrny slunce

Existuje pravda za výrazem “sluneční skvrny”, protože expozice slunce je jednou z běžných příčin pigmentových skvrn. UVA a UVB paprsky (dvě varianty ultrafialového záření ze slunce) pronikají do pokožky a způsobují špičku v produkci melaninu. To je způsob, jak zabránit dalšímu poškození pokožky, protože melanin absorbuje a rozptýlí UV záření. Proto lidé s přirozeně tmavší kůží mají tendenci spálit méně často než lidé s nižší hladinou melaninu. Ale s časem a přidanou expozicí slunce, lidé bez přirozené pokožky bohaté na melanin uvidí, že tmavší pigment vypadá, že se shromáždí se na povrchu pokožky, což má za následek vznik těch otravných slunečních skvrn. Řešení pro vývoj dalších slunečních skvrn je jednoduchý: noste širokospektrý opalovací krém a minimalizujte expozici.

Zářivky

Slunce není jediným zdrojem UV záření. Zatímco UVA a UVB jsou docela dobře známé, zejména v létě, kdy se sluneční bezpečnost stává ještě horší téma, existuje malý známý třetí typ ultrafialového světla: UVC. Obvykle rozptýlené větrem a vzduchem, UVC paprsky ze slunce nejsou hlavním problémem. Studie zveřejněná ve vědeckém časopise Photochemistry and Photobiology však uvádí, že některé opotřebované fluorescenční žárovky produkují vysoké úrovně UVC, které mohou způsobit hyperpigmentaci (a dokonce i rakovinu kůže) s prodlouženou expozicí v průběhu času. Viník: opotřebovaný fosforový povlak, který je obyčejný, když se starší žárovky nezachytí. Podívejte se na stůl nebo stolní lampy pomocí fluorescenčních žárovek a starších opalovacích žárovek, nebo jednoduše vytlačte fluorescenční žárovky ve prospěch LED diod. Ale pokud jste zaseknutý fluorescenčními látkami, pak by mohlo být moudré začít používat opalovací krémy, pokud sedíte u stolu celý den.

Hormonální rovnováha

Dalším faktorem vyvolávajícím zmatek na produkci melaninu je fluktuace hladin hormonů. Kontrola početí, stres, menopauza, těhotenství a některé léky způsobují kolísání estrogenu a progesteronu, což jsou dva hormony, o kterých je známo, že produkují melanin, když se nacházejí na vyšších úrovních. Výsledkem je melasma, forma hyperpigmentace charakterizovaná pigmentovými skvrnami na obličeji, rukách a téměř všude jinde na těle. Nejlepší možností je zkusit přirozené alternativy vyrovnat hladiny hormonů, pokud je to možné, a používat přirozené krémy, sérum nebo ošetření, pokud je to bezpečné, ke snížení vzhledu pigmentových skvrn.

Pokročilý věk

Pokročilý věk zní lépe než stařec, ale bod zůstává: čím větší jsou roky, tím více jsou pigmentové skvrny, které se objevují. Toto se vrací k bodům o hormonech, expozici sluncem a hromadění melaninu v průběhu času. Přidejte k tomu pokles produkce elastinu a kolagenu a zánik přírodního objemu a barvy pokožky s věkem a máme výraznější vzhled stávajících věkových skvrn. Je to přirozený proces, ale existují krémy, sérum, plniva a kosmetické ošetření, které mohou prozkoumat zpomalení stárnutí, plnou pokožku, dokonce tón pleti a ztrátu vzhledu pigmentových skvrn.

(Samozřejmě, melanom je jednou z možných příčin pigmentových skvrn, které by nikdy neměly být přehlédnuty.) Věnujte pozornost velikosti, vzhledu a barvě věkových skvrn. Ujistěte se, že jste viděli dermatologa, pokud dojde k nějakým změnám. světlejší barvy – to je dobré znamení, a to znamená, že místo je prostě vybledlé.)

Když už mluvíme o vyblednutí…

Většinou může dojít k vyblednutí mnoha pigmentových skvrn prostřednictvím různých topických a léčebných možností. Podívejte se na místní krémy a séra proti stárnutí, které obsahují sóju, kojovou kyselinu, niacinamid, kyselinu ellagickou a lékořice, mezi další přísady, které pomáhají rozbít ty nepatrné skvrny odbarvení a dokonce pigmenty kůže.

Pokud má vaše kůže přirozeně relativně malý melanin Intenzivní pulsní světlo (IPL) je nejlepší volbou pro vyblednutí příležitostné pigmentové skvrny. Tato léčba (často nazývaná “photofacials”, což znamená ošetření obličeje pomocí světla) přivádí světla do několika vrstev kůže, které zachycují a zapíší kapsy melaninu, které vytvářejí tyto skvrny.

Pokud je však vaše pleť má přirozeně vysoký s melanin, pak léčba IPL může mít opačný účinek: mluvte s poskytovatelem léčebných postupů, abyste získali více informací, abyste mohli udělat správnou volbu pro Vaše zdraví pokožky.

Sdílet článek.

2018-11-08T09:15:27+00:00
shares